Facebook image

A mediterrán étrend

Nemrég jöttem haza a Caminóról, és amellett, hogy nagyszerűen éreztem magamat, ez remek alkalom volt újra és újra tudatosítani a mediterrán életmód előnyeit. Úgy érzem, érdemes erről bővebben is szólni, és eldöntöttem, hogy egy cikksorozatot indítok a témában.

Mit jelent a mediterrán életmód?

Először is ez egy hihetetlenül egyszerű, de eszméletlenül hatékony recept a boldogsághoz és az egészséghez.

  1. Élvezd az életet, mozogj sokat, légy minél többet emberek között!
  2. Étkezz társaságban, lehetőleg a szeretteiddel.
  3. Egyél finomat, bőségesen és okosan.

Na, itt, a hármas pontnál jön be a mediterrán étrend. Mielőtt bemutatnám, miből áll, kedvcsinálónak idézném, mit mond erről a Harvard Egyetem weboldala:

„A kutatások folyamatosan kimutatták, hogy a mediterrán étrend hatékonyan csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát és az általános halálozást. Egy közel 26 000 nő bevonásával készült tanulmány megállapította, hogy az ilyen típusú diétát követőknél 25%-kal kisebb volt a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata 12 év alatt.  A tanulmány számos olyan mögöttes mechanizmust vizsgált meg, amelyek ezt a csökkenést okozhatják, és megállapították, hogy a gyulladás, a vércukorszint és a testtömeg-index változásai voltak a legnagyobb hajtóerők.

Ennek az étkezési tervnek az egyik érdekes megállapítása, hogy eloszlatja azt a mítoszt, miszerint a szívbetegségben szenvedőknek alacsony zsírtartalmú étrendet kell fogyasztaniuk. 

Bár nem mindegy, hogy milyen típusú zsírokat választunk, a zsírból származó kalória százalékos aránya kevésbé számít. A PREDIMED-tanulmány, egy elsődleges prevenciós vizsgálat több ezer cukorbeteg, szívbeteg és egyéb kockázati tényezővel küzdő ember bevonásával megállapította, hogy az extra szűz olívaolajjal vagy diófélékkel kiegészített mediterrán étrend zsír- és kalóriakorlátozás nélkül nagyjából 30%- kal csökkentette a stroke okozta halálozások arányát. A legtöbb étkezési zsír egészséges zsír volt, például zsíros halból, olívaolajból és diófélékből származó zsírok, de a teljes zsírbevitel bőséges volt, a teljes napi kalória 39-42%-a, ami jóval magasabb, mint a szokásos 20-35%-os zsírtartalom. A 2-es típusú cukorbetegség kockázata szintén csökkent a PREDIMED vizsgálatban.”

Miből áll ez az étrend?

A világ egyik vezető rákkutató intézete, a Mayo Clinic szerint:

„A növényi alapú élelmiszerek, mint a teljes kiőrlésű gabonák, zöldségek, hüvelyesek, gyümölcsök, diófélék, magvak, gyógynövények és fűszerek jelentik az étrend alapját. Az olívaolaj a hozzáadott zsír fő forrása.”

A hal, a tenger gyümölcsei az elsődleges fehérjeforrások, „a tejtermékek és a szárnyasok mértékkel fogyaszthatók. Vörös húst és édességet csak alkalmanként esznek.”

Nézzük tehát, milyen előnyöket kínál ez a kellemes, laktató és tápláló menü!

  1. A mediterrán diéta csökkentheti a szívbetegségek kockázatát
  2. A mediterrán étrend csökkentheti a nőknél a stroke kockázatát
  3. A mediterrán étrend megelőzheti a kognitív hanyatlást és az Alzheimer-kórt
  4. A mediterrán diéta segíthet a fogyásban és a kívánt testsúly megtartásában
  5. A mediterrán étrend megakadályozhatja a 2-es típusú cukorbetegséget
  6. A rheumatoid arthritisben szenvedők számára előnyös lehet a mediterrán étrend
  7. A mediterrán étrendben szereplő élelmiszerek védhetnek a rák ellen
  8. Néhány étel a mediterrán étrendben enyhítheti a depressziót

Nézzük kicsit bővebben a négyes pontot.

A mediterrán diéta segíthet a fogyásban és a kívánt testsúly megtartásában

Tavaly szeptemberben 87 kiló voltam. Most, 2022 július közepén 71 vagyok. a magasságom százhetven centi, vagyis abszolút ideális a súlyom..

Mindeközben gyakorlatilag semennyit nem koplaltam!

Hogyan volt ez lehetséges?

Három egyszerű dolognak köszönhetően.

  1. Megcsináltam egy méregtelenítő programot. Ez gyakorlatilag megalapoz az egészséges testsúlynak és rendet rak szervezetünkben.
  2. Minden nap mozgok (legalább tízezer lépés!).
  3. Száz százalékban áttértem a mediterrán étrendre, és ezt fegyelmezetten betartom. (Nem nagy kunszt, mondtam már, finom, soha nem koplalok és nagyon élvezem elkészíteni..)

Következő bejegyzésemben részletesen leírom, miket és mennyit eszek.

Ha tetszett a cikk, ITT FELIRATKOZHATSZ A HÍRLEVELÜNKRE.